Kuskus (také známý jako couscous) je jedním z nejznámějších pokrmů severoafrické kuchyně. Je to obilnina, která je vyrobena z rozemleté pšenice nebo pšeničné krupice. Pro výrobu kuskusu se nejprve používá durum pšenice, která se namočí, rozemele na hrubou krupici a poté vystaví páře. Tradičně se kuskus připravuje ručně, kdy se hrubá krupice tře mezi dlaněmi, aby se oddělila od sebe a získala lehčí konzistenci. Moderní verze kuskusu jsou často připraveny průmyslově a nevyžadují ruční tření.

Kuskus má jemnou, lehkou a křupavou texturu. Je to univerzální příloha, která se hodí k různým pokrmům, jako jsou omáčky, dušená masa, zeleninová jídla a saláty. Kuskus může být také použit jako základ pro různé míchané pokrmy.

Vaření kuskusu je rychlý proces. Obvykle se pouze zalije horkou vodou nebo vývarem a nechá se odstát pod pokličkou po dobu 5-10 minut, dokud neabsorbuje veškerou tekutinu a nezměkne. Poté se kuskus jemně rozptýlí vidličkou, aby se oddělily zrnka.

Kuskus má neutrální chuť, což mu umožňuje snadno absorbovat a přijímat různé příchutě a koření. Může být dochucený olivovým olejem, bylinkami, kořením, citrónovou šťávou nebo zeleninovým vývarem, aby získal bohatší chuť a aroma.

Obsahuje pšeničný lepek, takže není vhodný pro osoby s celiakií nebo citlivostí na lepek. Pro tyto osoby existují alternativy, jako je kuskus vyrobený z pohanky nebo kvinoje.


Postup, jak kuskus uvařit

Poměr tekutiny a kuskusu: Obvykle se používá poměr 1 šálek kuskusu na 1 šálek horké vody nebo vývaru. Pokud chcete větší množství kuskusu, přizpůsobte poměr podle potřeby.

Příprava kuskusu: Dejte kuskus do misky nebo hrnce s dostatečným objemem. Přidejte špetku soli, pokud si přejete.

Přidání horké vody: Přiveďte vodu nebo vývar k varu. Nalijte horkou tekutinu přes kuskus, dokud je zcela ponořený. Okamžitě promíchejte vidličkou, abyste rozptýlili tekutinu mezi zrny kuskusu.

Přikrytí a odstavení: Přikryjte misku nebo hrnec s kuskusem pokličkou nebo utěrkou a nechte kuskus odpočívat po dobu 5 až 10 minut. Během této doby kuskus absorbuje tekutinu a změkne.

Promíchání: Po odpočívání kuskusu jemně rozptýlíte vidličkou, abyste oddělili zrna a zabránili tvorbě hrudek. Jemným pohybem vidličky se rozruší zrna kuskusu.

Hotovo! Váš kuskus je nyní připravený k podávání. Můžete ho použít jako přílohu k masu nebo zelenině, přidat do salátů nebo ho využít jako základ pro míchaná jídla. Dochucení kuskusu můžete přizpůsobit svým chutím a preferencím, například přidáním olivového oleje, citrónové šťávy, bylinek nebo koření.

Kuskus je relativně rychle vařený, takže je důležité pečlivě sledovat čas a dodržet správný poměr tekutiny a kuskusu, aby se dosáhlo požadované konzistence.

jak uvařit quinou | jak uvařit pohanku | jak uvařit chřest | jak uvařit špenát | jak uvařit cizrnu | jak uvařit kroupy | jak uvařit jáhly | jak uvařit kuskus | jak uvařit bulgur |