Medvědí česnek má nejlepší chuť a aroma, když je čerstvý. Jeho listy mají nejvíce aromatických látek a charakteristickou vůni, která je podobná česneku. Pokud si přejete vychutnat plnou chuť, je nejlepší sklízet ho během jeho sezóny, která se obvykle vyskytuje na jaře. V této době jsou listy mladé, svěží a plné chuti.

Medvědí česnek je známý také tím, že se jeho chuť v průběhu sezóny postupně mění. V počáteční fázi může mít mírně pikantní a nasládlou chuť. S postupujícím růstem a vývojem rostliny se chuť intenzivního česneku projevuje výrazněji.

Proto ho doporučujeme konzumovat co nejdříve po jeho sklizni, abyste si mohli vychutnat jeho nejlepší chuť a aroma. Pokud ho chcete uchovat pro pozdější použití, sušení, zmrazování nebo uchovávání v oleji jsou způsoby, které mohou pomoci zachovat část jeho chuti a aroma. Nicméně, bude se jednat o kompromis ve srovnání s čerstvým medvědím česnekem.

 

Jak uchovat medvědí česnek

Sušení: Nejjednodušší způsob, jak uchovat medvědí česnek, je sušit ho. Sklízejte čerstvé listy, opláchněte je a osušte papírovým ubrouskem. Poté je umístěte na vzdušném místě, například na síťové podložce nebo na pověšený provaz. Dejte pozor, aby listy nebyly příliš vyskládané, aby se mohly dobře větrat. Po několika týdnech, kdy jsou listy úplně suché, je můžete rozemlít na prášek nebo je skladovat celé v dobře uzavřeném nádobě.

Mražení: Další možností je česnek zmrazit. Nejprve listy opláchněte a osušte. Pak je nakrájejte na menší kousky. Můžete použít i celé listy, ale nakrájené listy jsou snadněji použitelné při vaření. Připravené kousky česneku vložte do mrazicích sáčků a zatlačte zbytek vzduchu ven. Uzavřete je dobře a vložte do mrazáku. Tímto způsobem můžete medvědí česnek uchovávat až několik měsíců.

Nálev do oleje: Můžete ho také uchovat v oleji. Listy opláchněte, osušte a nasekejte. Poté je vložte do sterilizované sklenice a zalijte olivovým olejem nebo jiným rostlinným olejem tak, aby byly listy úplně ponořené. Uzavřete sklenici a uložte do chladničky. Olej zachová česnekovou chuť a aroma medvědího česneku. Ujistěte se však, že před konzumací důkladně zkontrolujete, zda se nevytvořila plíseň nebo jiné známky zkázy.