Quinoa (vyslovuje se [kínoa]) je rostlina původem z Jižní Ameriky, konkrétně z oblasti And. Jedná se o jednoletou bylinu, jejíž semena jsou konzumována pro své výživné vlastnosti. Quinoa je ceněna pro svůj vysoký obsah bílkovin, vlákniny, minerálů a vitaminů. Semena mají kulatý tvar a mohou mít různé barvy, včetně bílé, červené a černé. Běžně se používá v kuchyni jako obilovina, přestože se botanicky řadí mezi pseudoobiloviny, protože není součástí travnaté čeledi.

Quinoa je vhodná pro vegetariány a vegany, protože obsahuje kompletní bílkoviny, což znamená, že obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, které potřebujeme pro správnou funkci našeho těla. Má také nízký obsah nasycených tuků a je bohatá na železo, hořčík, fosfor, zinek a vitaminy skupiny B. V kuchyni ji lze použít jako náhradu za rýži nebo přílohu k různým pokrmům. Je také skvělá v salátech, polévkách, kaších nebo jako přísada do pečiva. Díky svým výživným vlastnostem a jednoduchosti přípravy se stala populární potravinou po celém světě a získala pověst jako zdravá a vyvážená volba v rámci stravy.

A jak se quinoa vaří?

Vaření quinoi je jednoduchý proces. Následujte tyto kroky:

Příprava surovin: Na každou šálek quinoi budete potřebovat 2 šálky vody nebo vývaru. Můžete také přidat špetku soli pro dochucení, pokud si přejete.

Opláchněte quinou: Důležité je opláchnout quinou pod tekoucí vodou, aby se odstranily hořké látky, které mohou být na povrchu zrn. Můžete použít jemné síto nebo jemnou plátýnku.

Vaření: Přidejte opláchnutou quinou do hrnce a zalijte vodou nebo vývarem ve správném poměru (2 šálky tekutiny na 1 šálek quinoi). Přidejte špetku soli, pokud si přejete.

Vaření: Přiveďte quinou k varu a poté snižte teplotu na nízkou úroveň. Zakryjte hrnec pokličkou a nechte quinou vařit přibližně 15-20 minut, dokud nebude zrníčka měkká a nasátá tekutinou. Doba vaření se může lišit v závislosti na typu quinoi, takže se řiďte pokyny na obalu.

Odstranění zbytkové tekutiny: Pokud je quinoa uvařená, ale ve vařící tekutině je stále přítomná voda, můžete ji přelít do síta a nechat okapat.

Propláchnutí: Pokud si přejete, můžete uvařenou quinou ještě jednou opláchnout pod tekoucí vodou. Tím se odstraní případné zbytky hořkých látek nebo škrobu a získá se lepší chuť a konzistence.

Hotovo! Vaše quinoa je nyní připravená k podávání. Můžete ji použít jako přílohu, přidat do salátu nebo využít jako základ pro různá jídla.

Mějte na paměti, že poměr vody a quinoi se může lišit v závislosti na preferované konzistenci. Někteří lidé mají raději quinou víc vysušenou, zatímco jiní upřednostňují vláčnější texturu.

jak uvařit quinou | jak uvařit pohanku | jak uvařit chřest | jak uvařit špenát | jak uvařit cizrnu | jak uvařit kroupy | jak uvařit jáhly | jak uvařit kuskus | jak uvařit bulgur |