Ječné kroupy jsou jednou z odrůd celých ječmenných zrn, která se používá jako obilnina. Kroupy jsou vyčištěný ječmen, ze kterého byly odstraněny obaly a který byl následně opražen nebo ošetřen, aby se zvýšila jeho trvanlivost. Mají výraznou žlutou barvu a mají kulatý tvar. Jsou bohaté na živiny, včetně bílkovin, vlákniny, vitamínů skupiny B, minerálů (jako je hořčík, železo a zinek) a antioxidantů. Jsou také nízkoenergetické a mají nízký obsah tuku.

Kroupy mají jemnou, ale přesto křupavou texturu po uvaření. Mají mírně oříškovou chuť, která je charakteristická pro ječmen. Jsou všestrannou přísadou, která se používá v různých pokrmech, včetně polévek, salátů, příloh, pilafů, obilných kaší, příloh k masu a zelenině.

Při vaření ječných kroup je důležité správně sledovat dobu vaření, aby byly kroupy dostatečně měkké, ale stále měly příjemnou křupavost. Doba vaření se může lišit v závislosti na konkrétním typu kroupů, takže se řiďte pokyny na obalu nebo vašim osobním vkusem.


Jak kroupy uvařit

Příprava surovin: Na každý šálek krup budete potřebovat 2 až 2,5 šálků vody nebo vývaru. Můžete také přidat špetku soli pro dochucení, pokud si přejete.

Opláchnutí: Opláchněte kroupy pod tekoucí vodou, abyste odstranili případné nečistoty nebo prach.

Vaření: Přidejte opláchnuté kroupy do hrnce a zalijte vodou nebo vývarem ve správném poměru (2 až 2,5 šálku tekutiny na 1 šálek kroup). Přidejte špetku soli, pokud si přejete.

Vaření: Přiveďte kroupy k varu a poté snižte teplotu na nízkou úroveň. Zakryjte hrnec pokličkou a nechte kroupy vařit přibližně 15 až 20 minut, dokud nezměknou a nebudou mít na skusu příjemně křupavou, ale stále jemnou konzistenci. Doba vaření se může lišit v závislosti na konkrétním typu kroupů, proto se řiďte pokyny na obalu.

Odstranění zbytku vody: Pokud jsou kroupy uvařené, ale ve vařící tekutině je stále přítomná voda, můžete je scedit do síta nebo nálevky.

Propláchnutí (volitelné): Pokud si přejete, můžete uvařené kroupy ještě jednou opláchnout pod tekoucí vodou. Tím se odstraní případné zbytky škrobu a získá se lepší chuť a konzistence.

Hotovo! Vaše kroupy jsou nyní připravené k podávání. Můžete je použít jako přílohu k masu nebo zelenině, přidat do salátů nebo je využít jako základ pro různá jídla.

Mějte na paměti, že doba vaření kroupů se může lišit v závislosti na konkrétním typu a zrnitosti kroupů. Sledujte pokyny na obalu daného produktu a přizpůsobte dobu vaření svým preferencím ohledně konzistence.

jak uvařit quinou | jak uvařit pohanku | jak uvařit chřest | jak uvařit špenát | jak uvařit cizrnu | jak uvařit kroupy | jak uvařit jáhly | jak uvařit kuskus | jak uvařit bulgur |