Jáhly jsou obilnina pocházející z obilovin rodu Triticum. Jsou to celá jádra pšenice bez oplodí, která mají hnědou barvu a kulatý tvar. Jáhly mají svůj původ v oblasti Blízkého východu a patří mezi staré druhy obilovin.

Mají vysoký obsah bílkovin, vlákniny, minerálů (zejména hořčíku, fosforu a železa) a vitaminů skupiny B. Jsou také nízkotučné a mají nízký glykemický index, což znamená, že se pomalu vstřebávají do krevního řečiště, což pomáhá udržovat stálou hladinu energie. Používají se jako přísada do různých jídel, včetně polévek, salátů, příloh, pokrmů s masem, pilafů a dezertů. Jáhly mají lehkou oříškovou chuť a jsou oblíbené pro svou výživnou hodnotu a všestrannost při vaření.

Vaření jáhel je obvykle podobné jako u vaření rýže. Jáhly se vaří ve vodě nebo vývaru, obvykle v poměru 1 šálek jáhel k 2 šálkám vody. Vaří se na mírném ohni po dobu přibližně 15-20 minut, nebo dokud nejsou jáhly měkké a absorbované tekutinou. Po uvaření můžete jáhly nechat odstát pár minut a poté je promíchat vidličkou.

Jáhly obsahují lepek, takže nejsou vhodné pro osoby s celiakií nebo glutenovou intolerancí. Pro tyto osoby je třeba hledat bezlepkové alternativy.


Jak jáhly uvařit

Příprava surovin: Na každý šálek jáhel budete potřebovat 2 až 2,5 šálků vody nebo vývaru. Můžete také přidat špetku soli pro dochucení, pokud si přejete.

Opláchnutí: Opláchněte jáhly pod tekoucí vodou, abyste odstranili případné nečistoty nebo prach.

Vaření: Přidejte opláchnuté jáhly do hrnce a zalijte vodou nebo vývarem ve správném poměru (2 až 2,5 šálku tekutiny na 1 šálek jáhel). Přidejte špetku soli, pokud si přejete.

Vaření: Přiveďte jáhly k varu a poté snižte teplotu na nízkou úroveň. Zakryjte hrnec pokličkou a vařte jáhly po dobu přibližně 15-20 minut, nebo dokud nezměknou a nebudou mít na skusu příjemně křupavou, ale stále jemnou konzistenci. Doba vaření se může lišit v závislosti na konkrétním typu jáhel, proto se řiďte pokyny na obalu nebo vašim osobním vkusem.

Odstranění zbytkové vody: Pokud jsou jáhly uvařené, ale ve vařící tekutině je stále voda, můžete je scedit do síta nebo nálevky.

Hotovo! Vaše uvařené jáhly jsou nyní připravené k podávání. Můžete je použít jako přílohu k masu nebo zelenině, přidat do salátů nebo je využít jako základ pro různá jídla.

Doba vaření jáhel se může lišit v závislosti na konkrétním typu jáhel a vašich preferencích ohledně konzistence. Pokud preferujete měkčí jáhly, prodlužte dobu vaření. Sledujte své osobní preference a chuťové preference pro konzistenci a dokončení jáhel.

jak uvařit quinou | jak uvařit pohanku | jak uvařit chřest | jak uvařit špenát | jak uvařit cizrnu | jak uvařit kroupy | jak uvařit jáhly | jak uvařit kuskus | jak uvařit bulgur