Cizrna je druh rostliny a také jedlé semeno této rostliny. Patří do čeledi bobovitých (Fabaceae) a je jednou z nejstarších kulturních plodin na světě. Pěstuje se především pro svá semena, která jsou ceněná pro svou nutriční hodnotu a všestrannost v kuchyni.
Cizrna má vytrvalou bylinnou rostlinu s listy složenými z lístků a květy vyrůstajícími z listových paždí. Semena jsou kulatá a mají žlutou nebo světle hnědou barvu.

Je známá pro svůj vysoký obsah bílkovin, vlákniny, železa, vitaminu B a dalších živin. Je také nízkoenergetická a obsahuje zdravé tuky. Vzhledem k těmto vlastnostem je cizrna oblíbenou potravinou pro vegetariány, vegany a všechny, kteří hledají vyváženou stravu.

Cizrna se může používat na různé způsoby v kuchyni. Nejčastěji se používá jako přísada do polévek, salátů a různých pokrmů, jako jsou hummus, falafel, různé dušené nebo pečené pokrmy a omáčky. Semena cizrny se často vaří nebo konzervují a jsou k dispozici jak sušená, tak předvařená ve sklenicích nebo plechovkách.

Je třeba si uvědomit, že sušená semena cizrny vyžadují před vařením namáčení a dlouhé vaření, aby se zvýšila jejich stravitelnost. Předvařené nebo konzervované cizrna již nemusí vyžadovat tak dlouhé vaření.
 

Jak takovou cizrnu uvařit

Vaření sušené cizrny je trochu delší proces. Jsou potřeba tyto kroky:

Namáčení: Před vařením sušené cizrny je důležité ji namočit. Vezměte množství cizrny, které potřebujete, a důkladně ji opláchněte pod tekoucí vodou. Poté dejte cizrnu do velké misky a zalijte dostatečným množstvím vody tak, aby byla cizrna úplně ponořená. Nechte ji namáčet přes noc nebo minimálně 8 hodin.

Vaření: Po namáčení cizrny ji opláchněte pod tekoucí vodou. Převeďte ji do hrnce a přidejte dostatečné množství čerstvé vody. Obvyklý poměr je 3 šálky vody na 1 šálek sušené cizrny. Přidejte špetku soli pro dochucení, pokud si přejete.

Příprava: Přiveďte cizrnu k varu na středním ohni. Poté snižte teplotu a vařte ji s pokličkou na hrnci po dobu přibližně 1 až 1,5 hodiny, dokud nebude cizrna měkká a snadno se rozdrtí mezi prsty. Doba vaření se může lišit v závislosti na typu cizrny a její stáří, takže sledujte její konzistenci.

Kontrola konzistence: Průběžně kontrolujte měkkost cizrny během vaření. Pokud je cizrna stále tvrdá, ale voda se již vyvařila, přidejte trochu více vody a pokračujte ve vaření.

Odstranění zbytku vody: Když je cizrna uvařená a měkká, sceděte ji do síta, abyste odstranili přebytečnou vodu.

Hotovo! Vaše uvařená cizrna je nyní připravená k použití. Můžete ji použít jako přísadu do různých jídel, jako jsou polévky, saláty, dušená jídla nebo jako základ pro přípravu hummusu nebo falafelu.

Pokud máte přístup k předvařené nebo konzervované cizrně, nemusíte ji namáčet ani vařit tak dlouho. Stačí ji opláchnout a přidat do příslušného pokrmu a zahřát, dokud nebude dostatečně horká.

jak uvařit quinou | jak uvařit pohanku | jak uvařit chřest | jak uvařit špenát | jak uvařit cizrnu | jak uvařit kroupy | jak uvařit jáhly | jak uvařit kuskus | jak uvařit bulgur |