Bulgur je obilnina, která se vyrábí z celých pšeničných zrn, především tvrdé pšenice (durum). Je to tradiční potravina v Blízkém východě a ve Středozemí a je hojně používána v místní kuchyni. Pro výrobu se pšenice nejprve vaří, poté se usuší a následně se loupou vnější oplodí. Nakonec se jádra pšenice rozemele na hrubé zlomky nebo střední velikosti. Díky tomu má bulgur rychlejší vaření než celá pšenice.

Bulgur je známý pro svou bohatou výživnou hodnotu. Obsahuje vlákninu, bílkoviny, minerály (hořčík, železo, fosfor) a vitamíny skupiny B. Má také nízký obsah tuku a je nízkokalorický, což je přínosné pro vyváženou stravu. Má lehkou oříškovou chuť a má křupavou texturu po uvaření. Je všestranný a používá se jako příloha, přísada nebo základ pro různé pokrmy. Bulgur se používá v různých salátech, pilafu, polévkách, náplních do zeleniny nebo v míchaných jídlech.

Vaření bulguru je jednoduché. Obvykle se zalije horkou vodou nebo vývarem a nechá se odstát pod pokličkou po dobu 15-20 minut, dokud neabsorbuje veškerou tekutinu a nezměkne. Poté se bulgur jemně rozptýlí vidličkou, aby se oddělila zrna.

Bulgur je přirozeně obsahující pšeničný lepek, takže není vhodný pro osoby s celiakií nebo citlivostí na lepek. Pro tyto osoby jsou k dispozici bezlepkové alternativy, jako je bulgur vyrobený z jiných obilovin, například kukuřice nebo pohanky.


Jak na přípravu bulguru

Poměr vody a bulguru: Obvykle se používá poměr 1 šálek bulguru na 1,5 šálku horké vody nebo vývaru. Pokud chcete větší množství bulguru, přizpůsobte poměr podle potřeby.

Příprava bulguru: Dejte bulgur do hrnce nebo misky s dostatečným objemem. Přidejte špetku soli, pokud si přejete.

Přidání horké vody: Přiveďte vodu nebo vývar k varu. Nalijte horkou tekutinu přes bulgur, dokud je zcela ponořený. Okamžitě promíchejte vidličkou, abyste rozptýlili tekutinu mezi zrny bulguru.

Přikrytí a odstavení: Přikryjte hrnec nebo misku s bulgurem pokličkou nebo utěrkou a nechte bulgur odpočívat po dobu 15 až 20 minut. Během této doby bulgur absorbuje tekutinu a změkne.

Rozptýlení a promíchání: Po odpočívání bulguru jemně rozptýlíte vidličkou, abyste oddělili zrna a zabránili tvorbě hrudek. Jemným pohybem vidličky se rozruší zrna bulguru.

Hotovo! Váš bulgur je nyní připravený k podávání. Můžete ho použít jako přílohu k masu nebo zelenině, přidat do salátů nebo ho využít jako základ pro různá jídla. Bulgur má lehce oříškovou chuť a je skvělou alternativou k rýži nebo těstovinám.

Bulgur je rychle vařený, takže je důležité pečlivě sledovat čas a dodržet správný poměr tekutiny a bulguru, aby se dosáhlo požadované konzistence.

jak uvařit quinou | jak uvařit pohanku | jak uvařit chřest | jak uvařit špenát | jak uvařit cizrnu | jak uvařit kroupy | jak uvařit jáhly | jak uvařit kuskus | jak uvařit bulgur |